hu sk

Várhosszúrét hivatalos honlapja

O našej obci

cimervhr-falunkrolKrásnohorská Dlhá Lúka vznikla pod Silickou planinou, pri ústí potoka Čremošňa a Pača na začiatku 14. storočia. Zo severu hraničí s Krásnohorským Podhradím, z východu s Lipovníkom, z juhu so Silicou a zo západu s obcou Jovice.

Vznik obce pravdepodobne súvisí so stavbou hradu Krásna Hôrka, lebo dedina patrila k hradu. Píšu o tom najstaršie vypátrané spisy zo 14. storočia. Pôvodne na okolí bola zemepanská lúka, vedľa ktorej najprv vznikol majer, a neskôr vznikla dedina. Prvá písomná zmienka o dedine pochádza z roku 1338. Názov obce sa počas histórie veľmi nezmenil, meno Krásnohorská Dlhá Lúka používa od roku 1907. Osídlenie je zásluhou rodiny Bebekovcov, počas ich panovania sa v obci rozšíril chov oviec a kôz.

Várhosszúrét és Kraszna-Horka vára

Krásnohrská Dlhá Lúka a hrad Krásna Hôrka

Vo vývoji obce od 14. storočia hlavnú rolu mali Maďari. 1. februára roku 1570 Turci podpálili obec. Na obyvateľstvo dediny malo nepriaznivý vplyv turecké pustošenie. Bolo veľa prázdnych pozemkov a v tom čase nivočil aj mor, čo počet obyvateľstva zredukoval na jednu štvrtinu. V druhej polovici XVI. storočia dedina už nepatrila rodine Bebekovcov, ale už bola majetkom rodiny Andrássyovcov. V tomto čase narastá populácia a buduje sa obec. V čase grófa Juraja Andrássyho a v XVIII. storočí postavili v dedine kaštieľ, z čoho bohužiaľ veľa nezostalo pre budúce pokolenie. V tomto kaštieli sa 19. novembra 1835 narodil gróf Dionýz Andrássy, veľký humanista, ktorý priviedol aj svoju manželku grófku Františku do kaštieľa v Dlhej Lúke. Kaštieľ bol obľúbeným miestom aj biskupa Antona Andrássyho.

vhr_templom2

Kostol Sv. Juraja

Dominantou dediny je kostol s dvoma vežami, ktorý dala postaviť rodina Andrássyovcov v roku 1754 v barokovom štýle. Dionýz Andrássy v roku 1895 dal kostol prerobiť a tak dostal aj gotické elementy. Výška kostola je 30 m, vo veži, bližšie k dedine, sú umiestnené zvony. V predsieni kostola sa nachádza pamätná tabuľa ako pamiatka na vojakov, ktorí padli v I. svetovej vojne. Na nádvorí sa nachádzajú vyrezávané stĺpy na česť pamiatke vojakov padlých v II. svetovej vojne. Stĺpy sú prácou Štefana Ulmana a jeho priateľov.

Az iskola épülete

Budova školy

Prvá škola v dedine vznikla v roku 1820. Bola v nej jedna učebňa, učil tam jeden učiteľ a vyučovanie prebiehalo v maďarskom jazyku. Neskôr pre veľký počet žiakov škola potrebovala nové miestnosti. Novú školu postavili na pozemku oproti kostola v roku 1871. Náklady hradilo vtedajšie panstvo a obyvatelia dediny prispievali fyzickou prácou pri stavbe budovy. Škola funguje dodnes.

Neďaleko obce v severnom svahu Silickej planiny sa nachádza Krásnohorská jaskyňa s priestrannými chodbami riečneho pôvodu, s aktívnym 1 km dlhým podzemným tokom, s dómami zdobenými bohatou krasovou výzdobou, jazierkom a svojou veľkosťou unikátnym stalagmitom s výškou 32,7m a 14m širokou základňou.

Počet obyvateľstva v súčasnosti je okolo 700. Žije tu aj niekoľko slovenských rodín, v škole vyučovanie prebieha v maďarskom jazyku a všade sa rozpráva po maďarsky. Krásnohorská Dlhá Lúka podľa miestnych hrdo stráži svoju minulosť a svoj materinský jazyk.

V minulom režime tu fungovalo viacero organizácií. Niektoré fungujú aj dodnes, ako napríklad CSEMADOK, Miestna športová organizácia, Spolok mládeže. Spevácky súbor Gyöngyvirág veľakrát vystúpil na rôznych podujatiach.

vhr_kezmuvvVzniklo Združenie gemerských remeselníkov, ktoré každý rok organizuje Tábor gemerských remeselníkov. Je pre nás veľkou radosťou, že počas tábora môžeme privítať v našej dedine aj veľa deti zo zahraničia. To by bola história dediny v skratke.

  • Eseménynaptár

  • október 2020
   hét ked sze csü pén szo vas
    1234
   567891011
   12131415161718
   19202122232425
   262728293031